DünyaGündem

Ekvador’da sağ Peru’da sol adaydan seçim sürprizi

Hafta sonunda yapılan seçimlerde muhafazakar eski bir banker olan Guillermo Lasso sürpriz yaparak Ekvador’un yeni devlet başkanı oldu.

Ekvador’da başkanlık seçimlerinin galibi ilk turda pek şans verilmeyen sağcı aday Guillermo Lasso olurken, Peru’da yapılan başkanlık birinci tur seçimlerinde solcu aday Pedro Castillo sürpriz yaparak öne çıktı.

Ekvador’da devlet başkanlığı ikinci tur seçimlerini kazanan muhafazakar eski bankacı Guillermo Lasso yabancı yatırımları teşvik edeceğini ve ülkeyi uzun süredir yöneten sol politikalardan kopuşu vadediyor.

Seçimin favorisiyken, kaybedeni oldu

Lasso’nun rakibi 36 yaşındaki iktisatçı Andres Arauz aslında seçimin favorisiydi.

7 Şubat’ta yapılan birinci tur seçimlerde 10 puan farkla öne geçmiş ve son günlere kadar seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılmıştı.

Ama kamuoyu yoklamaları son günlerde Lasso’nun arayı kapattığına işaret etmeye başlamıştı.

Arauz sonuçları “bir seçim sendelemesi, ama siyasi ya da moral bir yenilgi değil” diye yorumladı ve artık ileriye bakmanın, köprüler kurmanın ve uzlaşılar oluşturmanın zamanı olduğunu söyledi.

Arauz, eski solcu Başkan Rafael Correa’nın yakın çevresindendi. Correa 2013 seçimlerinde, yine sağın adayı olan Lasso’yu geride bırakarak kazanmış fakat yolsuzluktan hüküm giydiği için bir daha aday olamamıştı. 2017’deki seçimlerde Lasso bu kez yine iktidardaki sol partinin adayı Lenin Moreno’nun gerisinde kalmıştı.

24 Mayıs’da görevi devralacak olan Guillermo Lasso, ülkeyi “aşağı çeken” solcu politikalardan vazgeçmeyi vadediyor.

Başlıca vaatleri arasında yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek, iki milyon yeni iş yaratmak ve petrol üretimini artırmak var. Ayrıca asgari ücreti yükseltmeyi, küçük işletmelere vergi indirimleri getirmeyi ve yatırımı teşvik için bir fon oluşturmayı vadediyor.

İş çevrelerinin temsilcisi olarak görülen Lasso, zafer konuşmasında toplumun farklı kesimlerine seslenmeye çalıştı ve bütün Ekvadorluları dinlemek istediğini söyledi.

Kadınların, özellikle tek başına çocuk yetiştiren kadınlar ve çocuk yaşta anne olanların haklarını savunmak için gece gündüz çalışacağını ve LGBT kesime yönelik ayrımcılığa son vermeyi hedefleyeceğini de kaydetti.

Önündeki güçlükler

Lasso görevi yönetime geldikten sonra popülerliği çok büyük hızla yüzde 7’lere kadar düşen Lenin Moreno’dan devralacak.

Önündeki en büyük iki mesele ekonominin durumu ve sağlık krizi olacak.

Ekvador Merkez Bankası‘na göre 2020 yılında ekonomi yüzde 8’e yakın küçüldü. ve Ulusal İstatistik ve Sayım Enstitüsü rakamları bu yılın Ocak ayı itibariyle 17 milyon nüfuslu ülkede, yarım milyon kişinin işsiz olduğunu gösteriyor.

Ekonomik sıkıntılara bir de Covid salgınının yarattığı daralma ve sorunlar eklendi.

Son dört yıldır ülkede beş sağlık bakanı değişti ve sonuncu bakan aşılama planını aylarca geciktirmekle suçlanıyordu.

Yeni Başkan Lasso görevdeki ilk 100 gününde 9 milyon Ekvadorluyu aşılama sözü de verdi.

Politikadan soğuyan kesim büyüyor

Yeni başkanın önündeki bir güçlük de Ekvador’da geniş kesimlerin politikadan soğuması. Oy kullanmanın mecburi olduğu ülkede seçmenlerin yüzde 16,3’ü geçersiz oy yüzde 1,6’sı da boş oy attı.

Geçersiz oy atanlardan biri ilk turda az farkla seçim dışı kalan yerli lider Yaku Perez’di.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu